Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Novinář: Nevidím žádný Armagedon, nevidím žádné vážné přípravy k válce

Novinář: Nevidím žádný Armagedon, nevidím žádné vážné přípravy k válce

Inspirován varováním západních vůdců o nadcházejícím Armagedonu v provincii Idlib v Sýrii šel si skutečnost v regionu prohlédnoutna vlastní oči novinář Robert Fisk z Independent.

Ilustrační foto
12. září 2018 - 03:20

„Nenašel jsem to, co jsem očekával nebo co jsem měl vidět podle západních médií,“ píše Robert Fisk a pokračuje v popisu cesty.

Jediné hromadné síly, na které jsem narazil, byla obrovské stáda ovcí poblíž Aleppa a řada velbloudů. Válka možná přichází, ale ještě ne teď.

Každý novinář by rád napsal zprávu se slovy:  "Na západní frontě klid." Nebo východní frontě. Ale ve skutečnosti jsem napsal  "Na severní frontě klid".  

Po  dvoudenní cestě podél fronty, jsem nemohl najít masivní shluk vládních jednotek a obrněných vozidel.

Syrské úřady neskrývají, že soustředily kolem provincie Idlib tisíce vojáků na "poslední bitvu" proti islamistickým nepřátelům. Povstalcům jsou nabízeny tři alternativy:  Smíření  s Damaškem, návrat domů, nebo se vzdát, píše korespondent The Independent Robert Fisk.


Inspirovaní varováním OSN, Trump, Merkelová a Erdogan mluví o hrozící humanitární katastrofě „chemických útocích a Armagedonu“, ale "obrovská syrská invaze byla nepolapitelná, pokračuje Fisk.

Fisk už začal pochybovat, že uvidí alespoň některé známky přípravy na "poslední bitvu". A pak nečekaně na východ od města Kassab potkal 200 syrských vojáků s ocelovými přilbami.

„Ale nebyla tam žádná obrněná vozidla, ani Íránci ani Hizballáh nebo Rusové  nebo kolony s polním dělostřelectvem - i když jsem viděl před pár týdny fotky syrské kolony. A na jedinou velkou sílu, na kterou jsem narazil, byly obrovská stáda ovcí a karavany velbloudů v oblasti Aleppa,“ poznamenává Fisk.
 
Dále upozorňuje, že neviděl jediného vojáka s plynovou maskou. Ale to by bylo jistým znamením "nevyhnutelnosti chemického útoku někde na této frontě, kdo by tuto látku užíval."
 
Nicméně to neznamená, že vůbec neexistuje žádná "invazijní armáda". Možná tráví čas na základnách mimo frontu a čeká na "hodinu X", věří britský novinář.
 
Syřané veřejně oznámili svůj záměr "porazit poslední pevnost islamistů". A autor článku potvrzuje, že v předvečer uslyšel, jak syrské stíhačky opustili jednu z místních leteckých základen. Ale z Idliba neviděl žádný dým.
 
Nemůžu potvrdit žádné  intenzivní letecké útoky na Idlib, jak hlásí západní média. Koneckonců, ani jeden západní novinář nemá přímo odtud zprávy. Nicméně by bylo "směšné" popírat, že "ruské a sýrské jednotky bombardují provincii a města," zdůrazňuje autor článku.
 
Nakonec jsem přece jen něco našel na mé 300mílové cestě po hranicích Idlíbu. Na starém hraničním přechodu Kassab Turci stále budují masivní betonovou zeď podél syrské hranice, s nataženým ostnatým drátem a i světly, pod vysokou oblázkovou horou, na které je  viditelná  řada průzkumných antén. Tady pravděpodobně vojáci NATO pozorně naslouchali syrským komunikacím, uvedl syrský kapitán.

Novinář předpokládá, že až do "poslední bitvy" je stále dost daleko. Bezpochyby by ale měla nastat. Ostatně syrské orgány opakovaně uvedly, že nedovolí, aby jejich nepřátelé zůstali v provincii, ale je nepravděpodobné, že půjdou do konfrontace s Tureckem.
 
Vladimír Putin však podle jeho názoru může "sultána Erdogana" více ovlivnit. Možná si někdo vezme cizí žoldnéře nebo je pošle bojovat do Libye nebo Jemenu. Kromě toho nelze vyloučit další jednání o této otázce mezi Ankarou, Moskvou, Damaškem a případně Rijádem.
 
"Nelze říci, že na severní frontě není žádná změna. Ale zatím není válka, "uzavírá Robert Fisk.

Robert Fisk je mnohonásobně oceněný středněvýchodní zpravodaj The Independent, se sídlem v Bejrútu. Žije v arabském světě již více než 40 let,  jeho příspěvky zahrnují Libanon, pět izraelských invazí, válku mezi Íránem a Irákem, sovětskou invazi do Afghánistánu, alžírskou občanskou válku, invazi Saddáma Husajna do Kuvajtu, bosenské a kosovské války, americká invaze a okupace Iráku a arabské revoluce v roce 2011. Občas popisuje sebe jako "osmanského korespondenta" kvůli obrovské ploše, kterou pokrývá, Fisk nastoupil do The Independent v roce 1989. Napsal nejlépe prodávané knihy o Blízkém východě, včetně Pity the Nation a Great War for Civilization. Narodil se v Kentu v roce 1946 a získal titul BA v angličtině a klasiku na Lancasterově univerzitě. Je držitelem titulu PhD v politice z Trinity College v Dublinu.

(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)