Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Jsem znepokojen, že americká raketa může být umístěna v Evropě!

Putin: Jsem znepokojen, že americká raketa může být umístěna v Evropě!

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že se obává možnosti vypustění rakety testované v USA z Rumunska a Polska.

Test americké pozemní křídlaté rakety
23. srpna 2019 - 04:20

„Co mi vadí. Tato testovaná raketa, jak je uvedeno v Pentagonu, je Tomahawk, to znamená námořní raketa. Dopadla jako upravená pro odpálení ze země. Vypouštění těchto raket lze provést z odpalovacích stanovišť, které se již nacházejí v Rumunsku a měly by se brzy nacházet v Polsku. Stačí změnit pouze software,“ uvedl ruský vůdce na tiskové konferenci po rozhovorech s finským prezidentem Sauli Niinistö.

Putin dodal, že si nenín jistý, zda bude americká strana informovat evropské partnery o tom, jaký software mají v těchto systémech.


„Pro nás to znamená, že se objevuje nová hrozba, na kterou musíme odpovídajícím způsobem reagovat,“ dodal. Předtím poznamenal, že Rusko příjme zrcadlovou odpověď na test křídlaté rakety Spojených států.

Rusko k tomuto tématu také svolalo Radu bezpečnosti OSN.

19. srpna Pentagon oznámil test nejaderné pozemní řízené střely, která byla zakázána Smlouvou z roku 1987 o odstranění raket středního a krátkého doletu (INF). Smlouva přestala fungovat 2. srpna poté, co USA od ní jednostranně ustoupily. Zakazovala rakety s doletem 500 až 5,5 tisíc kilometrů.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)