Svátek má:
Otýlie
KOMENTÁŘ: Jan Campbell
KOMENTÁŘ: Jan Campbell
Zprávy
SCMP: Čína má potenciál, aby reagovala na americký jaderný úder!

ČLR dodržuje zásadu nepoužití jaderných zbraní jako první, proto je její strategií v této oblasti ochrana vlastního arzenálu, aby byla zachována schopnost odvetných opatření v případě útoku.
Čínská mezikontinentální raketa DF-41
21. listopadu 2020 - 04:20
Jak píše South China Morning Post, bývalý plukovník čínské armády Wang Xiangsui uvedl, že díky masivním vylepšením za posledních 20 let má nyní Peking potenciál odradit potenciální protivníky.
A v posledních dvou desetiletích Čína posilovala svůj jaderný arzenál, aby zajistila silné obranné kapacity, dokázala v případě potřeby odvetu a odradit potenciální nepřátele, píše South China Morning Post.
Wang Xiangsui, bývalý plukovník Čínské lidové osvobozenecké armády (LOA) a nyní profesor na Pekingské univerzitě pro letectví a vesmír, uvedl, že taková opatření, která mimo jiné zahrnují rozsáhlou síť tunelů pro přepravu a ochranu raket, mohou zaručit bezpečnost ČLR při „nejhorším scénáři“ .
„Jaderné útoky proti Číně byly pro USA vždy jednou z vojenských možností. Díky našim vylepšením a změnám za posledních 20 let je však tato možnost pro Ameriku stále problematičtější,“ řekl Wang během setkání za zavřenými dveřmi na nedávné konferenci v Moganšanu.
Bez uvedení konkrétních zdrojů expert zdůraznil, že podle některých minulých odhadů USA bude pouze jedna čínská hlavice schopná přežít potenciální úder Washingtonu a odvetným útokem dosáhnout americké území. Podle záznamů jeho prohlášení Wang nazval takové výpočty „zjevným nesmyslem“.
Ujistil, že v průběhu let Peking přijal řadu opatření, aby si zajistil spolehlivý potenciál „druhého úderu“, který lze použít k reakci na útok. Podle bývalého příslušníka čínské armády Čína připravila veškerou potřebnou infrastrukturu, aby dokázala rychle provést mocnou odvetu proti předpokládanému nepříteli. Kromě tunelů a pokročilých raket rozšířil Peking své námořní zóny v Jihočínském a Žlutém moři, aby tam umožnil svobodný provoz ponorek.
Jak připomíná South China Morning Post, Čína se zavázala, že nebude první, kdo použije jaderné zbraně. Dnes má ČLR mezi 200 a 300 hlavicemi - což není příliš působivý arsenál ve srovnání s Ruskem a Amerikou, z nichž každá má nejméně 4000 hlavic v provozuschopném stavu. Pro Peking tedy vojenská strategie, pokud jde o jaderné zbraně, spočívá v tom, že stávající arzenál přežije první úder nepřítele.
Ve svém projevu Wang také upozornil na nové hypersonické rakety DF-17, o nichž se říká, že jsou dostatečně rychlé na to, aby projely americkými systémy protiraketové obrany. Expert také poprvé referoval o úspěšných srpnových testech balistických raket - „zabijáků letadlových lodí“ DF-26B a DF-21D. Podle Wanga všechny tyto faktory prostě znemožňují silný jaderný útok USA proti Číně.
(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)
KOMENTÁŘ: Jan Campbell
KOMENTÁŘ: Jan Campbell
Volby v Česku by měly probíhat