Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Smlouva německé koalice nezmiňuje Nord Stream-2: Je to hotová věc

Smlouva německé koalice nezmiňuje Nord Stream-2: Je to hotová věc

Německá vládní koalice „semafor" uzavřela podrobnou koaliční smlouvu a brzy začne přebírat moc v zemi do svých rukou.

Olaf Scholz, budoucí německý kancléř
25. listopadu 2021 - 09:01

Strategický dokument neříká nic o Nord Stream-2, který vyvolal mnoho kontroverzí. Obecně platí, že v Německu panuje shoda, že plynovod je postaven a měl by fungovat, ale bylo rozhodnuto, že se mu nebude dělat reklama, říkají odborníci.

Sociálně demokratická strana, Zelení a Svobodní demokraté Německa po dvou měsících vyjednávání konečně uzavřeli koaliční smlouvu. Semaforová koalice zveřejnila dohodu o téměř 200 stranách. Dokument obsahuje podrobnou strategii, jak se bude země vyvíjet do roku 2025.

Například nebude zvyšovat stávající daně a zavádění nových daní a zvýšit minimální mzdu na 12 eur za hodinu. Nové úřady se navíc chystají urychlit postupné vyřazování uhlí o 8 let do roku 2030 a zakázat registraci aut se spalovacími motory před rokem 2035, kdy to plánuje celá Evropská unie.
 


„Máme v úmyslu diverzifikovat dodávky energie v Německu a Evropě. Pro energetické projekty, a to i v Německu, platí evropská legislativa,“ uvádí se v dohodě. Semaforová koalice a její vláda slibují, že budou pracovat na rozšiřování sítě obnovitelných zdrojů a vytváření moderních plynových elektráren, aby uspokojily rostoucí poptávku po elektřině v příštích letech za konkurenceschopné ceny.

Koaliční smlouva hovoří také o vodíku, který může nahradit plyn do roku 2045, kdy Německo plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality. „Při dovozu vodíku zohledníme dopad na klima a zajistíme spravedlivou soutěž pro naši ekonomiku,“ slibuje koalice s tím, že opuštění jaderné výroby je definitivní.

S takovým detailem koaliční smlouva vůbec nezmiňuje Nord Stream 2, což vyvolalo mnoho kontroverzí, a to i mezi stranami.

„Členové koalice mají na tuto otázku příliš rozdílné názory, a proto se zavázali, že své postoje k tomu neupraví v politickém dokumentu,“ říká Aleksej Grivač, zástupce ředitele Národního fondu pro energetickou bezpečnost (NESF) . Expert se domnívá, že v Německu obecně panuje shoda v tom, že plynovod byl postaven a měl by být funkční. „Zelení jsou proti, ale to je jejich práce,“ poznamenává zástupce ředitele FNEB. Věří, že postoje jednotlivých stran budoucnost plynovodu neovlivní, ale dojde k bitvám.


V září provozovatel projektu dokončil výstavbu Nord Streamu 2 a v říjnu oznámil svou připravenost spustit první řetězec plynovodu. Nyní je spuštění projektu zastaveno tím, že není dokončena certifikace samotného operátora. Německá spolková agentura pro rozvodnou síť by ji měla uznat jako nezávislou, a to i na dodavateli – společnosti Gazprom, jak vyžaduje třetí energetický balíček EU. Provozovatel si proto zaregistroval německou dceřinou společnost, která bude vlastnit a provozovat německou část plynovodu podléhající evropské regulaci, což ale může spuštění projektu oddálit až na jaro.

Zároveň dalším důležitým bodem, který lze ovlivnit postavením stran, je připuštění nezávislých dodavatelů. Vyžaduje to i třetí energetický balíček EU. A jelikož neexistují, hrozí plynovodu poloviční kapacitní práce. Existuje několik možností, jak toto omezení obejít, ale hodně bude záležet na postoji nových úřadů. Například Gazprom může prodat část plynu na své burze s dodáním do virtuálního bodu Nord Stream 2 na hranici s Německem a sami kupující uzavřou přepravní smlouvy s novým provozovatelem. Tato varianta neporušuje evropské normy, ale například Washington už prohlásil, že se na to dívá jinak.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)