Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Naděje na nic - Putin nekoupí „nový trik“ Zelenského

SRF: Naděje na nic - Putin nekoupí „nový trik“ Zelenského

Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský navrhl hlavě Kremlu Vladimiru Putinovi pokračování v procesu vyjednávání o mírovém urovnání konfliktu v Donbasu, ale v novém formátu.

Vladimir Zelenskij, prezident Ukrajiny
10. července 2019 - 11:04

Ukrajinci doufají, že účast Spojených států a Velké Británie na jednáních s Rusy jim pomůže dosáhnout více, vysvětlila švýcarská televize.

Podle plánu ukrajinského lídra by se tentokrát kromě Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie (normanský formát – pozn. red.) měly účastnit vyjednávacího procesu také Spojené království a Spojené státy.

Jak se ukázalo, momentálně Moskva zvažuje návrh Zelenského. Ale nakonec to ruský prezident Vladimir Putin stejně odmítne, upozornil korespondent SRF David Nauer.

Ve skutečnosti poslední léta Kreml vždy prohlašoval, že na východě Ukrajiny probíhí občanská válka a že s tím nemá Rusko nic společného. To je důvod, proč by podle ruské strany měly jednání s Kyjevem vést opolčenci, nikoliv Moskva, upozornil novinář.


Formálně, pokračoval korespondent švýcarského televizního kanálu, návrh Zelenskyho není ničím jiným než odkazem na Budapešťské memorandum, protože poskytovalo záruky Ukrajině. Ukrajinci se chtějí o něj opřít a doufali, že účast Spojených států a Velké Británie na jednáních s Rusy jim pomůže dosáhnout více.

„Je však nepravděpodobné, že by Kreml souhlasil s účastí na těchto jednáních. Představte si následující obrázek: Putin sedí u jednacího stolu a proti němu - Američané, Britové, Francouzi, Němci a Ukrajinci. Ano, je těžké si to představit,“ dodal korespondent SRF David Nauer.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)