Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Steinmeier byl zaskočen reakcí Ukrajinců na jeho formuli k Donbasu!

Steinmeier byl zaskočen reakcí Ukrajinců na jeho formuli k Donbasu!

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyjádřil nepochopení nad reakcí Ukrajinců na jeho formulí pro řešení konfliktu v Donbasu, napsal německý portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Frank-Walter Steinmeier, německý prezident
9. října 2019 - 10:15

„Spory na Ukrajině mě trochu udivují, protože jeden z účastníků, tehdejší prezident (Petro Porošenko) byl do těchto jednání zapojen (podle "formule"). Formule neobsahuje nic jiného než pokus jak změnit velké kroky, na které obě strany konfliktu nebyly připraveny podniknout, do řady malých,“ uvedl politik.

Zároveň německý prezident popřel obvinění, že „formule“ byla vytvořena pod vlivem Ruska.

Nyní na ukrajině probíhají protesty proti podpisu vlády Vladimira Zelenského dohodu obsahující "steinmeirovu formuli", a popředí protestů se angažuje exprezident Porošenko. Demonstranti pak označují podpis za "kapitulaci" a "zradu" Ukrajiny.


"Steinmeierova formule"

Znamená uspořádání voleb na územích mimo kontrolu Kyjeva v regionech Doněcka a Luhanska podle ukrajinské ústavy, poté by měl vstoupit v platnost zákon o zvláštním postavení Donbasu, pokud pozorovatelé OBSE uvedou, že se volby konaly podle standardů organizace.

Tento dokument bude vypracován Nejvyšší radou a bude veřejně projednán.

Poté, co ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij oznámil podepsání dohody, proběhly v mnoha ukrajinských městech protesty a bylo vytvořeno „Hnutí proti kapitulaci“. Demonstranti požadovali, aby Zelenskij během „řešení konfliktu na východě země“ nepřekročil červenou čáru.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)