Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Süddeutsche Zeitung: Proč celý svět kupuje ruské systémy S-400?

Süddeutsche Zeitung: Proč celý svět kupuje ruské systémy S-400?

Poptávka po ruských protiletadlových raketových systémech S-400 „Triumf“ je tak velká, že i zástupce výrobce „ostýchavě“ prohlašuje, že možnosti jejich výroby nejsou neomezené, napsaly Süddeutsche Zeitung.

Ruský systém S-400 v akci
12. října 2017 - 04:20

Publikace připomíná, že před šesti měsíci se zveřejnila dohoda o prodeji S-400 do Číny. Předtím Rusko souhlasilo s „vyzbrojením Indie" dodávkami systémů. Minulý týden byly uzavřeny další dvě významné dohody: s Tureckem a Saúdskou Arábií.

Podle poradce ruského prezidenta Vladimira Kožina je na ruský protivzdušný obranný systém už celá fronta  - projevují zájem v jihovýchodní Asii, na Středním východě a v „některých dalších zemích“.

Autor článku vysvětluje, proč je dohoda výhodná pro Turecko: země NATO dává okázale najevo, že nepotřebuje americkou vojenskou pomoc.


Nicméně, tento „akt politického vzdoru“ by bez vojenských výhod ruského systému neměl smysl, zdůraznil Süddeutsche Zeitung.

„Inovovaný systém mobilních S-400 je ve skutečnosti celá skupina odpalovacích zařízení - je považován za velmi účinný, protože může zachytit a automaticky útočit na řadu cílů: stíhačky, výšková průzkumná letadla, jako je AWACS, balistické rakety, řízené střely, bezpilotní letouny a dokonce „stealth“ bombardéry," napsal autor.
„Ukázal se lepší, než ostatní, je to opravdu nejlepší systém protivzdušné obrany z nynějších systémů,“ citují německé noviny Dmitrije Šugaeva, ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spoluprác.

Zbraňový expert, bývalý plukovník Wolfgang Richter věří, že ruský S-400 patří k „vedoucímu produktu na mezinárodním trhu“.

„Určitě jsou lepší, než americké systémy Patriot, které má Německo," uvedl. „A jsou levnější."


Pro Rusko jsou nedávné velké smlouvy také velmi důležité: potvrzuje tak svoji pověst druhého největšího vývozce zbraní na světě. Kromě toho, první dodávka S-400 v zemi NATO splňuje strategické ambice Moskvy: ve Spojených státech nebyli z dohody s Tureckem „příliš šťastní“.

„Nicméně, další člen NATO - Řecko – už koupilo ruské rakety S-300, ale mnohem nenápadněji, než nyní Turecko,“ poznamenal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: arch.)