Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Trumpův groteskní týden by mohl vyvrcholit nějakou taškařicí na G7

Trumpův groteskní  týden by mohl vyvrcholit nějakou taškařicí na G7

Pokud americký prezident ukončí týden tak, jak ho začal, nemělo by nic zabránit skandálu na summitu G7. Megalomanský a sebevědomý Donald Trump dokazuje, jak přesné na něj pasují některé nelichotivé atributy.

Donald Trump, americký prezident
23. srpna 2019 - 06:20

V polovině srpna unikly první informace, že americký prezident plánuje koupit Grónsko, Washington se jen usmíval.

Poté, co Donald Trump více či méně oficiálně potvrdil svůj zájem o Grónsko, sdílel na Twitteru obrázek znázorňující zlatý Trump Tower v kamenném prostředí Grónska a napsal: „Slibuji, že Grónsku neublížím.“ Tato ironie na chvíli uklidnila jeho mysl, protože možná nemyslel všechno tak vážně. Ano, udělal. Ještě vážnější, než se obávali, jak ukázaly následující dny. Jelikož však Dánsko jako „vlastník“ Grónska nechtělo mluvit o prodeji ostrova, Trump hrál uraženého a zrušil plánovanou státní návštěvu.To však nebyl jediný a ani největší výkřik: Ve středu se totiž nazval „vyvoleným“.

„Tohle není moje obchodní válka, je to obchodní válka, kterou měli jiní prezidenti vést už dlouhou dobu, někdo to musel udělat,“ řekl novinářům. Pak Trump roztáhl ruce, vzhlédl a řekl: „Já jsem vyvolený.“ Americký prezident v této souvislosti patrně předvedl pouze svou divadelní eskalaci  role hlavy státu, snad dokonce jako král Židů. Ale to není jisté.

Kromě toho se setkal  s „vyvolenými lidmi“ a několikrát urazil Židy, kteří volili demokraty, označil je za  „neloajální“ .  podle nesmyslného prohlášení pravicových konspiračních teoretiků, jež se vděčně rozšířilo, je americký prezident, „král Izraele“ a je dokonce „druhým návratem Boha“.

Jinými slovy, Trumpovi se podařilo během pár slov zlikvidovat přátelství  amerického prezidenta vůči Izraeli, použil antisemitská klišé a stejným dechem skončil jako „král Židů“ (což obvykle znamená Ježíš Kristus). „Židé ho milují jako Ježíše,“ shrnuje někdo z Trumpova bizarního světa nápadů na Twitteru.

Ale to byla jen první část podivností  posledních dnů, ta druhá část vypadala takto:
  • na rozdíl od toho, co řekl po masakrech v Texasu a Ohiu, americký prezident neplánuje žádné zpřísnění zákonů o zbraních.
  • Donald Trump opustil svůj plán snížit daně ze mzdy po pouhém jednom dni.
  • Vyzývá Federální rezervní systém USA, aby dále snížila úrokové sazby na podporu ekonomiky,.
  • Bez konzultací se spojenci navrhuje v rozhovoru znovu obnovení pozice Ruska mezi zeměmi  G7,
  • Ale tweetuje  s Borisem Johnsonem, svým  duchovním bratrem.
  • a pak si otevřeně hraje s myšlenkou zrušení jednoho z práv Američanů: automatické americké občanství při narození na americké půdě.

Americký zpravodajský kanál CNN, nyní v otevřeném nepřátelství s americkým prezidentem, uvedl tváří v tvář nedávným výrokům: „Buď Trump všechny klame, nebo si myslí, že je Bůh.“

Donald Trump má v zásadě sklon k mírné megalomanii. Po inauguraci tvrdil, že jeho publikum bude největší  všech dob, pravidelně opakuje tvrzení, že žádný prezident nedosáhl toho tolik jako on. A před dvěma lety se objevila nahrávka, která ukazuje respekt a podřízenost ministrů vůči Trumpovi.


Co se stane na summitu G7?

Americký prezident byl často náchylný k tomu, že byl sebevědomý, drzý, agresivní, nediplomatický a zmatený, přesto málokdy prokázal v tak krátké době, jak působivý je tento atribut. O víkendu se blíží vrchol G7 v jižní Francii. Poslední dvě setkání tohoto druhu byla zastíněna tvrdohlavým americkým prezidentem. V roce 2017 rozdělil summit urážkami vůči Německu a v roce 2018 stáhl závěrečné prohlášení na své zpáteční cestě. A 2019? Pokud americký prezident dokončí  týden, tak jak ho začal, nic by nemělo zabránit skandálu.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)