Svátek má: Vladislav

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinské ministerstvo podpořilo vlastenecké projekty s Banderou

Ukrajinské ministerstvo podpořilo vlastenecké projekty s Banderou

Ministerstvo mládeže a sportu se v roce 2020 rozhodlo přidělit 9 milionů hřiven pro vítěze soutěže o národní vlastenecké vzdělávací projekty.

Z festivalu Banderstat 2019
14. ledna 2020 - 06:20

Tato soutěž na Ukrajině byla zahájena v únoru loňského roku, za předchozí vlády, přihlášky do soutěže byly přijímány do poloviny března a skončily již pod novou vládou v prosinci 2019.

Vítězi soutěže jsou veřejné organizace, převážně nacionalistické povahy, které navrhly projekty „formování hodnot a potvrzování národně-vlasteneckého vědomí dětí a mládeže, popularizace národního duchovního a kulturního dědictví a zvyšování úrovně znalostí o významných osobnostech Ukrajiny“.

Maximální výše finanční podpory na jeden projekt na úkor státního rozpočtu je až půl milionu hřiven.

Ale vzhledem k tomu, že některé organizace předložily několik projektů najednou, které byly uznány za vítěze, skutečné částky, které soutěžící obdrží, dosáhnou 2 milionů hřiven.

Taková soutěž se koná na Ukrajině potřetí.

V roce 2018 činilo financování soutěže 4 miliony hřiven, poté více než 40 veřejných organizací předložilo do soutěže 75 projektů, z nichž soutěžní komise vybrala 30 nejlepších z 19 účastníků.

V roce 2019 se financování soutěže zvýšilo na 8 milionů hřiven a bylo předloženo téměř dvakrát tolik návrhů - 102 projektů ze 75 institucí občanské společnosti. Vítězi bylo 32 institucí občanské společnosti, které realizovaly 40 projektů.

Na základě rozhodnutí Ministerstva mládeže a tělovýchovy ze dne 26. prosince 2019 bude v tomto roce realizováno 37 z 97 navrhovaných projektů.

Lví podíl na vítězných projektech se týká oslavování UPA, osobností Ivan Mazepa, Symon  Petljura, Stepan Bandera a Roman Šuchevyč.

Není proto překvapivé, že většina těchto projektů bude realizována hlavně na západní Ukrajině. Obecně platí, že podle podmínek soutěže musí být do projektu zapojeno nejméně 14 regionů, aby se získalo státní financování. Mnoho autorů projektů však předložilo přihlášky, jako je vše-ukrajinský, s tím, že je přijmou účastníky ze všech regionů.

Několik projektů vyhrála Plast - Národní skautská organizace Ukrajiny. Jedná se o vojensko-vlastenecké tábory v polních podmínkách „římské legie“, národní vlastenecké tábory ve stanech zaměřené na utváření vlasteneckého vědomí, všeukrajinské hry, které popularizují zdravý způsob života , všeukrajinský festival o vytvoření národní-kulturní identity "Den zvěda", a všeukrajinský festival "Orlikiada". Organizace skautů tak dostane přesně 2 miliony z 9 milionů hřiven, které jsou obecně přiděleny na tuto soutěž.

Narozeniny organizace Plast jsou považovány za 12. dubna 1912, kdy byla ve Lvově první přísaha. Název pochází ze slova „plastun“ - zvěd.

Mnoho členů Plastu působilo v Organizaci ukrajinských nacionalistů. Nejznámější z nich jsou Stepan Bandera a Roman Šuchevyč.


Jedním z nejdražších projektů bude festival ukrajinského ducha "Banderstat".


Bude veden veřejnou organizací Banderstat a obdrží od ministerstva mládeže a tělovýchovy 420 tisíc hřiven. Na webových stránkách této organizace se uvádí, že festival se bude konat  7. – 9. srpna v Lucku. Diváci jsou nyní vyzváni ke koupi vstupenek na 500 hřiven, což umožní účast na všech 3 dnech festivalu.

Organizátoři dosud neoznámili seznam hudebníků, kteří vystoupí na festivalu, ale uvědomte si, že akce bude vlastenecká a ideologická.

„Vzpomínka na váš příběh a hodná vytvoření nového je důležitým leitmotivem Banderstatu. Každoročně tuto událost navštěvují veteráni UPA, konají se demonstrativní rekonstrukce rebelských a osvobozovacích bitev,“ píše se na  webové stránka festivalu.

Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..
 
(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)