Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský poslanec: Víte co je „nejvyšším svinstvem" vlády Ukrajiny?

Ukrajinský poslanec: Víte co je „nejvyšším svinstvem" vlády Ukrajiny?

Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Nestor Šufrich na televizním kanálu NewsOne řekl, že ukrajinské úřady nutí obyvatelstvo země létat do Ruska přes Bělorusko, což je „nejvyšší svinstvo“.

Ilustrační foto
14. března 2019 - 10:05

„To je nejvyšší svinstvo ze strany vlády - nutit lidi létat do Ruska přes Minsk," zdůraznil.

Podle jeho názoru, Evropská unie není připravena přijmout Ukrajinu v příštích 25 letech

„Proto, pokud je to výhodné pro nás koupit něco v Rusku levněji, než je nám nabídnuto z druhé strany, musíme to koupit. Protože za to, co je dražší, ale ne ruské, Porošenko neplatí, ale paltí to lidé. A to je stav našich hospodářských vztahů s Ruskem, věřím, že bychom měli dělat to, co je pro nás přínosné,“ poznamenal poslanec.

Podle něj navíc vláda krátí lidem dotace, aby nemohli dosáhnout ani na tuto pomoc.


Letecká komunikace mezi Ruskem a Ukrajinou byla zcela přerušena Kyjevem v říjnu 2015. Pokud se chtějí občané obou zemí letecky navštívit, musí přestupovat na lety v běloruském Minsku, čímž se cesta znatelně prodraží.

Na Ukrajině rovněž omezují i železniční dopravu s Ruskem. Osobní vlaky stále jezdí, ale jejich počet se mnohonásobně snížil ve srovnání s dobou, než došlo ke státnímu převratu na Ukrajině. Pohyb obyvatel obou zemí je přitom z historického hlediska a provázanosti rodin (nemluvě o ekonomické stránce) velmi silný. Například podle ukrajinské státní pohraniční služby v první polovině roku 2017 vzrostl příliv Ukrajinců, kteří vyjeli do Ruska, o více než polovinu a přesáhl 2,6 milionu lidí.

Rozverně pak působí stížnosti vůdce Ukrajiny Petro Porošenka, že Rusko stojí za hospodářskými problémy jeho země. Ačkoliv je to právě jeho vedení, které poškozuje Ukrajinu i vlastní obyvatelstvo.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone.ua, foto: arch.)