Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

USA Today: KLDR slibuje Americe „nepříjemný vánoční dárek“!

USA Today: KLDR slibuje Americe „nepříjemný vánoční dárek“!

KLDR poskytla USA čas do konce roku, aby obnovily jednání o jaderných zbraních: jinak bude mít Washington nepříjemný „vánoční dárek“, napsal USA Today s odvoláním na oficiální prohlášení Pchjongjangu.

Ilustrační foto
7. prosince 2019 - 09:01

Zvláštní zástupce USA pro KLDR Stephen Biegun zase poznamenal, že vše, co je v této otázce, závisí na severokorejské straně: je to ona, kdo musí projevit snahu po jednáních a závazek k odstranění jaderných zbraní.

KLDR varovala USA, že pokud nebudou jednání o jaderných zbraních obnovena před koncem roku, může Pchjongjang dát Washingtonu nepříjemný „vánoční dárek“, uvedl deník USA Today.

V rámci oficiálního prohlášení severokorejská strana vyjádřila své zklamání nad nedostatečným pokrokem v dialogu se Spojenými státy a zdůraznila, že jednání byla „hloupým trikem“, jejímž cílem je zpomalit severokorejský pokrok a zvýšit domácí popularitu. Podle náměstka ministra zahraničí KLDR Ri Tae Sungové „už nikdo nikdy nebude poslouchat Spojené státy“.


Publikace připomněla, že Pchjongjang vyzval Spojené státy, aby od únorového setkání v Hanoji mezi Donaldem Trumpem a Kimem Čong-unem navrhly nové podmínky dohody, které skončily bez úspěchu. Po neúspěšném summitu obnovila KLDR raketové testy a také hrozila opětovným vypuštěním mezikontinentálních raket.
 
Pokud jde o Donalda Trumpa, řekl, že má „důvěru“ ve vztahu k Kim Čong-unovi. „Líbí se mi, má mě rád, máme dobrý vztah. Uvidíme, co se stane. Možná to bude fungovat, nebo ne,“ řekl americký prezident na okraji summitu NATO.
 
Kromě toho Trump poznamenal, že kdyby nebylo jeho snah vyjednat s KLDR, svět by byl již ponořen do třetí světové války. Ujistil ovšem také, že Spojené státy použijí vojenskou sílu proti Pchjongjangu, pokud to situace bude vyžadovat.

USA Today poznamenal, že minulý měsíc zvláštní zástupce USA pro KLDR Stephen Biegun řekl, že nyní vše zcela závisí na KLDR: Pchjongjang musí prokázat svůj závazek jaderného odzbrojení a upřímnou snahu obnovit jednání. Biegun ujistil, že příležitost k vyjednávání stále existuje.
 
Ri Tae Sung zase prohlásila, že „záleží zcela na USA, který vánoční dárek si vyberou“. Publikace uvedla, že KLDR už dříve použila metaforu „dárků“: v červenci 2017 vyzkoušel Pchjongjang svou první mezikontinentální raketu, poté ji Kim Čong-un nazval „dárkovým košem“ ke Dni nezávislosti USA.

(kou, prvnizpravy.cz, usatoday.com, foto: arch.)