Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

V čas koronaviru do USA z Číny letělo 430 000 lidí

V čas koronaviru do USA z Číny letělo 430 000 lidí

V sobotu večer New York Times čtenářům nadělil informaci, že ve státě New York odešlo na věčnost již 3 565 osob. V pátek ráno bylo mrtvých „jenom“ 2 935 osob. Úmrtí v New Jersey dosáhly 846, z 646 v pátek.

Ilustrační foto
6. dubna 2020 - 07:20

Aby nebylo zajímavých zpráv málo, objevil se i článek, že od doby, kdy se koronavirus vynořil v mediálním světě, cestovalo z Číny do USA 430 000 lidí.

Na základě uveřejněných informací se nemůže severoamerický federální stát pod vedením podnikatele Donalda Trumpa divit, že se stal lídrem koronavirové štafety, zdůrazňuje publicista František Roček.

Breberky na křídlech letadel

Před cestovními omezeními vůči Číně vyhlášenými prezidentem Trumpem bylo zaznamenáno 1300 přímých letů do USA do 17 měst.

Trump vydal svá první cestovní omezení 31. ledna, den poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření koronavirové breberky za celosvětovou zdravotní mimořádnou událost.

Byl zakázán cizincům vstup do USA, pokud byli v Číně během předchozích dvou týdnů, ale s výjimkami. Přiletět mohli američtí občané, držitelé zelené karty a byly i další drobné výjimky.Zákaz se nevztahoval na lety z Hongkongu a Macaa.

Koronavirové breberky přiletěly na křídlech letadel např. v lednu na letiště v Los Angeles, San Francisku, New Yorku, Chicagu, Seattlu, Newarku a Detroitu. Tisíce lidiček přeletělo přímo z Wuhanu, Mekky koronaviru.


Neviditelná čínská pomsta

Cynici se mohou chechtat, že Trump chtěl dusit cly Čínu, potom měl poněkud nejapné poznámky ke koronaviru, a teď čínská breberka dusí Američany a tvrdě to poškozuje americké ekonomické soukolí.

Podle informací z 2. dubna např. více než 800 000 obyvatel v newyorském regionu, včetně New Jersey a Connecticutu, v posledních dvou týdnech požádalo o dávky v nezaměstnanosti.

Neviditelná čínská pomsta je nezaviněná, protože až 25 procent lidí infikovaných koronavirem nemusí vykazovat příznaky nemoci. Nikdo neměl a nemá tušení, do jaké míry se čínská breberka rozšířila severoamerickými luhy, bary a pouštěmi.

„Mnoho odborníků na infekční choroby má podezření, že se virus šířil neviditelně týdny poté, co byl ve státě Washington 20. ledna potvrzen první americký případ. Ve skutečnosti nikdo neví, kdy se virus poprvé objevil ve Spojených státech...,“ napsal New York Times.

V první polovině ledna, kdy ještě nebylo zřejmé, jak závažný je koronavirus problém, nebyli žádní poutníci z Číny vyšetřeni na možnou expozici viru. Zdravotní prohlídka začala v polovině ledna, ale pouze u cestujících, kteří byli ve Wuhan a pouze na letištích v Los Angeles, San Francisku a New Yorku.

Podle informací VariFlight (se sídlem v Číně) do té doby již do Spojených států vstoupilo přibližně 4 000 lidí přímo z Wu-hanu.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)