Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

V polské restauraci byli Ukrajinci označeni za „podlidi“!

V polské restauraci byli Ukrajinci označeni za „podlidi“!

V polském městě Gdyni se jedna z restaurací ocitla v centru xenofobního skandálu poté, co zveřejnila reklamu na najímání pracovníků s odmítnutím přijmout Ukrajince, uvedla Gazeta Wyborcza.

Ilustrační foto
23. srpna 2019 - 10:15

V textu se uvádí, že instituce hledá kuchaře, ale žádá, aby se to nevztahovalo „na Ukrajince a podobně“.

Když uživatelé sociálních sítí uvedli, že web byl xenofobní, restauratér odpověděl: „Jsme rádi za všechny zákazníky, nikoli však za podlidi.“

Zástupce majitele restaurace právník Lukasz Kowalski poznamenal, že toto oznámení vyjadřuje názor pouze jeho překladatele, a ostatní zaměstnanci instituce nemají s tímto nevhodným prohlášením nic společného.

Středisko pro sledování rasistického a xenofobního chování podalo u městského žalobce žalobu oohledně trestného činu a také se rozhodlo kontaktovat Národní inspektorát práce. Podle polského práva čelí ti, kdo vyzývají k etnické nenávisti, až dvěma rokům vězení.


Předtím média informovala, že Ukrajinci odcházející za prací do Polska se často stali oběťmi tvrdého zacházení ze strany místních zaměstnavatelů.

Například v polovině června zemřel v Polsku 36letý Ukrajinec, kterému se v tesařství udělalo špatně. Vasilij Čornej ztratil vědomí na pracovišti, a poté dostal křeče. Majitelka podniku nezavolala lékaře, protože muž nebyl ve společnosti oficiálně zaregistrován. Na konci pracovního dne nařídila, aby byl Vasiliji, odvezen do lesa, a tam ponechán.

Podle ukrajinského ministerstva sociální politiky každý rok až devět milionů lidí jede za sezónní prací do zahraničí. A jen pouze prostřednictvím oficiálních kanálů, nelegální migranti se nepočítají. Podle Eurostatu si pak většina Ukrajinců volí polský trh práce.

(kou, prvnizpravy.cz, wyborcza.pl, foto: arch.)