Svátek má: Leoš

Zprávy

Velikost textu:

Vojáci NATO bránili Suwalki koridor před ruským útokem

Vojáci NATO bránili Suwalki koridor před ruským útokem

Americké a britské jednotky provedly první rozsáhlé cvičení NATO na hranici mezi Polskem a Litvou, zkouší možný scénář, v němž by se Rusko mohlo pokusit oddělit pobaltské státy od zbytku západní Evropy.

Ilustrační foto
19. června 2017 - 09:02

Hranice je dlouhá 104 km  a vede přes zemědělskou půdu, lesy a nízké kopce, v oblasti známé jako Suwalki koridor.

Oba konce Suwalki koridoru, který je široký asi 80km, hlídá Putin, na jedné straně je to ruská exkláva Kaliningrad a na druhé straně blízký spojenec Moskvy Bělorusko.

Suwalki koridor je pro NATO jediným pozemním spojením z Polska do pobaltských republik, které jsou členy EU i NATO. Je to noční můra pro alianci a její partnery v Baltském moři.


Během dvou dnů se americké helikoptéry a britská letadla zúčastnily cvičení. V jednotkách NATO „bojovali“  také vojáci z Polska, Litvy a Chorvatska.

"Koridor je kvůli geografii zranitelný, není zřejmé,  že tam Rusko bude směřovat útok, ale ... jestliže by koridor uzavřelo, pak máte tři spojence na severu,  kteří budou izolovaní od zbytku aliance ", řekl generálporučík Ben Hodges.

Rusko odmítá jakékoli plány na invazi do Pobaltí a tvrdí, že NATO je hrozbou stability ve východní Evropě tím, že zvyšuje svou vojenskou přítomnost a organizuje takové válečné hry.

Ale Hodges, který velí americké síly v Evropě, uvedl, že pro alianci je klíčové ukázat, že je připravena.

"Musíme cvičit, musíme demonstrovat, že můžeme podporovat spojence v udržení otevřeného koridoru,“  řekl.

Připojením Krymu k Rusku v roce 2014, NATO změnilo názor a vidí v Rusku  čím dál víc protivníka. Předtím nebyly v pobaltských státech umístěny žádné síly od jiných členů aliance. Nyní jsou v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku nasazeny čtyři bojové skupiny v celkovém počtu přes 4 500 vojáků.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)