Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Welt: Zadržený Íránem britský tanker byl mimo kurz!

Welt: Zadržený Íránem britský tanker byl mimo kurz!

V Hormuzském průlivu znovu došlo k zostření už beztak napjaté situace, kdy Írán patrně jednal v odvetě za zadržení svého tankeru u Gibraltaru britskými silami.

Stena Impero, britský tanker
20. července 2019 - 09:01

Britský tanker Stena Impero byl zadržen silami íránské revolučního gardy v Hormuzském průlivu, přičemž íránská strana uvádí, že plavidlo porušilo mezinárodní pravidla, napsal německý deník Die Welt.

Jak noviny napsaly, Stena Impero vyplula z SAE do Saúdské Arábie, ale po průchodu Hormuzským průlivem opustila kurs a zamířila na íránské teritorium. Což byla za dané napjaté situace v oblasti chyba.

Bojovníci sboru íránských stráží islámské revoluceu (IRGC) zadrželi britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu. Podle íránské strany tanker nedodržel mezinárodní pravidla.

Jak deník uvedl, tanker patří švédské společnosti Stena Bulk. Zástupci společnosti říkají, že se s lodí ještě nemohli spojit. Posádka má 23 osob, údaje o případných obětech dosud nejsou k dispozici.
 
Die Welt informoval, že Stena Impero se plavila ze SAE do Saúdské Arábie. Podle informací z webové stránky Marine Traffic loď opustila kurs hned po průjezdu Hormuzským průlivem a mířila na íránský ostrov Kešm.


Všichni členové posádky britského ropného tankeru Stena Impero, zadrženi íránskými orgány v Hormuzském průlivu, jsou na palubě plavidla v přístavu Bandar Abbas a nebudou propuštěni do konce vyšetřování, oznámila v sobotu agentura Fars.

Jak uvedl vedoucí oddělení odpovědného za přístavy na území provincie Hormozgan, britský tanker „byl zapojen do incidentu" za účasti íránského rybářského plavidla (podle Íránců tanker do rybářské lodi narazil a následně nereagoval na jejich volání - pozn. red.), po kterém byl zadržen. „Tanker je v íránském přístavu Bandar Abbás a všech 23 členů posádky zůstane na palubě, dokud nebude dokončeno vyšetřování incidentu,“ uvedla agentura.
 
Situace v Perském zálivu v poslední době prudce eskalovala: v posledních týdnech došlo k několika případům útoků na ropné tankery. V USA tvrdí, že za útoky stojí Írán. Teherán to popírá a poukazuje, že pomáhal posádkám napadených lodí.

Ovšem na začátku tohoto měsíce Británie zadržela íránský tanker u pobřeží Gibraltaru na základě podezření, že převážel do Sýrie ropu, čímž porušil embargo uvalené na EU. Teherán protestoval proti zadržení, několikrát volal britského velvyslance a požadoval, aby byla loď propuštěna, přičemž zadržení označil za „námořní pirátství“. Minulé úterý nejvyšší představitel Íránu pohrozil Londýnu těžkými následky.

K zlepšení situace nepomohly ani incidenty se sestřením amerického dronu íránskou protivzdušnou obranou a naposledy pro změnu oznámené sestřelení íránského dronu americkým námořnictvem.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, farsnews.com, foto: arch.)