Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij vidí jedinou osobu, která zastaví „Nord Stream – 2“ - Trumpa!

Zelenskij vidí jedinou osobu, která zastaví „Nord Stream – 2“ - Trumpa!

Ukrajinský prezident Vladimír Zelenský řekl, že má v úmyslu diskutovat o projektu "Nord Stream - 2" s americkým lídrem Donaldem Trumpem během jeho návštěvy ve Spojených státech.

Vladimir Zelenskij, prezident Ukrajiny
7. července 2019 - 04:42

„To je jediná osoba, která, jak jsem si jist, vyřeší tento problém ve prospěch Ukrajiny," řekl Zelenskij, jehož slova citovala televize „112 Ukrajina“.

Ukrajinský vůdce zároveň dodal, že ani německá kancléřka Angela Merkelová, ani francouzský prezident Emmanuel Macron nebudou do projektu aktivně zasahovat, protože jinak by na ně místní podnikatelé vyvíjeli silný tlak.

Podle televizního kanálu ještě nebylo dohodnuto datum návštěvy Zelenského v USA.

Minulý měsíc Trump varoval evropské země před možnými sankcemi vůči společnostem, které se účastní projektu „Nord Stream - 2". Přičemž americký lídr (poněkud schizofrenně) dodal, že „lidé mají právo dělat to, co chtějí“.


Podle výkladu Trumpa se Spojené státy snaží zabráněním projektu „ochránit“ Německo před Ruskem. Prezident také zdůraznil, že Washington má dostatek zkapalněného zemního plynu k uspokojení evropské poptávky po palivu.

Kromě Spojených států a Ukrajiny je projekt proti srsti Litvě, Lotyšsku, Polsku, které tento projekt označují „politicky motivovaný“.

Stavbu plynovodu podporují především Německo a Rakousko, které se zajímají o spolehlivé dodávky zemního plynu, a Norsko, jehož vláda vlastní 30% akcií společnosti Kvaerner, jednoho ze stavebních dodavatelů plynovodu.Ruské orgány opakovaně zdůrazňovaly, že „Nord Stream- 2“ má výlučně hospodářský charakter a je prováděn v zájmu zemí, které vyvážejí a dovážejí zemní plyn. Plynovod významným příspěvkem k posílení energetické bezpečnosti Evropy a bude také vážně soutěžit s americkými výrobci a dodavateli pohonných hmot.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)