Svátek má: Zora

Regiony

Velikost textu:

Chcete skleněnku? Z brněnského orloje už zase padají

Chcete skleněnku? Z brněnského orloje už zase padají

Od pondělí 10. srpna je opět funkční brněnský orloj na náměstí Svobody, proslulý svými skleněnými kuličkami. Oprava orloje trvala několik týdnů, což už je minulost.

Brněnský orloj
11. srpna 2020 - 11:00

Budoucnost této atrakce jihomoravské metropole nepochybně opět přiláká pozornost nejen tuzemské veřejnosti, kdy téměř po měsíci si lze odnést od orloje onu skleněnou kuličku.

Oprava mechanismu stroje proběhla ke vší spokojenosti pověřených odborníků, kteří vyměnili ložiska, vnitřní osvětlení a ozubený věnec, pohánějící kopuli orloje.

Objekt má symbolizovat konflikt, vítězství i odvahu města a jeho obránců při švédském obléhání Brna v roce 1645 za třicetileté války. Koule, která z něj vypadne, je však symbolem obrany a míru. Časostroj symbolizuje
plynutí času.


Od počátku, již od Silvestra 2010, je objekt před oslavami posledního dne roku v odpoledních hodinách zakrýván ohnivzdorným nafukovacím návlekem jako ochranou před poškozením leštěného povrchu při používání zábavní pyrotechniky.

Zůstává zakryt do Nového roku, hodinový stroj je přitom stále v činnosti. Způsob ochrany navrhl sám spoluautor orloje Oldřich Rujbr.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz)