Svátek má: Zora

Regiony

Velikost textu:

Filmové klapky jsou k vidění v brněnské galerii Vaňkovka

Filmové klapky jsou k vidění v brněnské galerii Vaňkovka

Návštěvníci obchodního centra Galerie Vaňkovka si mohou po více než roce opět prohlédnout výtvarná díla ztvárněná předními českými výtvarníky na klasické dřevěné filmové klapce.

Expozice filmových klapek
7. srpna 2020 - 11:00

Ty zde budou vystaveny až do 17. srpna. Projekt je tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Letošní kolekci 23. Salonu filmových klapek tvoří 132 originálních děl. „Již tradičně svou klapkou přispěli výtvarnici jako je Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Jiří Slíva, Kateřina Miler, ale také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Gӧttlich, kteří jsou do našeho projektu zapojeni od samotného začátku, bez jediné absence,“ uvádí předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura.

Každoročně se ale mezi tvůrci objevují i nová jména. Letos je to například kreslíř, ilustrátor a autor postavičky Rudy Pivrnce - Petr Urban nebo třeba zakladatel a nejvýraznější představitel české streetartové scény a kultovní postava domácí graffiti scény Michal Škapa.

Také letos měli výtvarníci ve své tvorbě volnou ruku a organizátoři projektu je nijak neomezovali. Na klapkách se tak objevují mezi dražiteli oblíbené filmové nebo dětské motivy, ale třeba také inspirace hlavním tématem 60. Zlín Film Festivalu „2020: Návrat do budoucnosti“, který se letos bude zaměřovat kromě jiného také na filmové triky a vizuální efekty. „Máme radost, že svou klapku s příznačným názvem - Pohádky tisíce a jedné noci - poslala ze zámoří i paní Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana – průkopníka trikového filmu, jenž by letos oslavil 110 narozeniny,“ dodává Čestmír Vančura.


Z Brna už se klapky vydají zpět do Zlína odkud letošní Klapka tour vyrazila a kde budou vystaveny od 3. září v prostorách  Kongresového centra. Jejich tradiční aukce se zde uskuteční v neděli 6. září. Výtěžek z dražby bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V pondělí 7. září dopoledne vybere Nadační fond FilmTalentZlín na základě prezentace projektů (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy) ty, mezi které se finanční prostředky rozdělí.

(pšt, jihomoravskelisty.cz, zdroj: NF FilmTalent Zlín)