Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Jihomoravští nadšenci vybudovali nová místa na setkávání

Jihomoravští nadšenci vybudovali nová místa na setkávání

Opravují dětská hřiště, středověké hrady, obnovují zapomenuté aleje nebo budují veřejné zahrádky pro seniory. Obyčejní lidé z regionu ve svém volném čase.

Z akce projektu Dokážeme víc.
6. května 2021 - 11:00

Aby podpořili komunitní život ve své obci, tvrdě pracují. Bourají, uklízejí, staví, sází…Jedním z míst, které při cestách jižní Moravou opět stojí za návštěvu, je alej u Hostimi nedaleko Znojma. „Zdejší stromořadí bývalo chloubou okolí odnepaměti. Respektive od dob, kdy toto území patřilo starému šlechtickému rodu Trauttmansdorffů. V posledních letech zůstalo z historické aleje pár odumírajících stromů,“ popisuje starostka Hostimi Marcela Hanáková.

Právě ona stojí za iniciativou, díky níž se lidé z vesnice spojili a během několika víkendů alej kompletně obnovili. I díky finanční podpoře z projektu Dokážeme víc. Od té doby je alej oblíbeným místem vycházek mnoha místních obyvatel. „Každý z nás si při sázení pověsil na stromy, které jsme vysadili, cedulku se jménem. Takže můžeme průběžně hlídat, jak si vedou. Nicméně z ovoce budou mít užitek všichni místní,“ dodává starostka.  Zkušenost s Dokážeme víc mají i obyvatelé obce Suchohrdly u Miroslavi. Ti se rozhodli oživit zapomenutou část sportovního areálu, který slouží k mnoha komunitním aktivitám. Konají se zde hasičské závody, fotbalové turnaje, dětské dny nebo pálení čarodějnic.

Horažďovice mají druhou nejstarší městskou bránu v Čechách

Vybudovali posezení, dvě veřejná ohniště, oživili ruské kuželky. „Přínosem určitě bylo i to, že se na brigádách sešli lidé, kteří by se jinak, vzhledem ke svému věku či zálibám, nepotkali. Nebo se tu potkali lidé, kteří se třeba vidí každý den, protože bydlí ve stejné ulici, ale nemají čas si spolu ani popovídat,“ chválí si iniciátorka projektu Lenka Rolinková.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: M. Vokurková)