Svátek má: Pankrác

Regiony

Velikost textu:

Jižní Morava: Nejlépe opravené památky regionu roku 2020

Jižní Morava: Nejlépe opravené památky regionu roku 2020

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo vítěze nejlépe opravené památky Jihomoravského kraje za rok 2020. Odborná porota vybírala ze 45 nominovaných památek.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ratíškovicích.
3. května 2021 - 11:03

V kategorii velkých staveb získala první místo Keramická továrna Kocanda v obci Kravsko, které náleží 150 tis. Kč. Druhé místo obsadil Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ratíškovicích, který získá 100 tis. Kč.

V kategorii výtvarné umění, resp. restaurování získala první místo a odměnu 70 tis Kč práce z Brna, a to restaurátorská obnova fresek v kostele sv. Leopolda. Druhé místo a odměnu 40 tis. Kč získal oltář svatého Kříže v kostele Jména Panny Marie, který nalezneme ve farnosti ve Křtinách.

V kategorii drobných staveb získala první místo a odměnu 50 tis. Kč Kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého ve Znojmě. Druhé místo a odměnu 10 tis. Kč získala boží muka v obci Vratěnín.

„Mimo běžné kategorie byla vyhlášena i Cena veřejnosti, ve které každý mohl hlasovat pomocí SMS. Těch bylo odesláno přesně 13 282 hlasů. Nejvíce hlasů a odměnu ve výši 60 tis. Kč obdržela Římskokatolická farnost Blížkovice se svou památkou Kostel sv. Bartoloměje, který obdržel 3 908 hlasů. Zvláštní cena ve výši 25 tis. Kč byla udělena obci Podolí. Bylo tak rozhodnuto z důvodu mimořádného množství restaurovaných památek na území obce v roce 2020,“ oznámil František Lukl – náměstek hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu.


Kraj udělil také titul Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji, kterou spolu s finanční odměnou 25 tis. Kč za hluboký a trvalý zájem, vytrvalost a obětavost při péči o kulturní památky JMK bal za rok 2020 vyznamenán pan Michal Doležel.

Románská bazilika v Tismicích je význačnou památkou středoevropského významu

„Náš kraj je posetý řadou památek. Je naší povinností pečovat o odkaz našich předků. Těší mě, že se nám daří finančně podporovat tuto starostlivost. Objem dotací v této oblasti je však třeba navýšit. Podporuje to obrovský zájem žadatelů. I jen drobné památky nesmí zmizet z mapy kraje,“ shrnul Lukl.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: portál JMK)