Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Stožárům veřejného osvětlení v Brně nejvíce vadí i psí výkaly

Stožárům veřejného osvětlení v Brně nejvíce vadí i psí výkaly

V Brně je aktuálně v provozu přes 34 tisíc stožárů veřejného osvětlení. Přestože jejich životnost dosahuje až 35 let, odborníci z Technických sítí Brno (TSB) jich ročně prověří kolem šesti tisíc.

Ilustrační foto
15. ledna 2022 - 11:00

Výměna je pak zpravidla nutná u stovky z nich. Největší vliv na stav stožárů má zimní solení, bludné proudy či psí výměšky. Snížit životnost mohou také nevhodně umístěné prvky, například dopravní značení. Korozí trpí stožáry veřejného osvětlení nejvíce v místě přechodu ze země na vzduch.

Proto jsou všechny nové stožáry instalované v rámci města Brna opatřovány v místě ukotvení až po spodní okraj dvířek takzvanou termoplastickou manžetou.Ta eliminuje negativní účinky solení, psích exkrementů i bludných proudů. Stav stožárů se kontroluje vizuálně minimálně jednou za čtyři roky a to v rámci periodických revizí, preventivních prohlídek a od roku 2016 i měřením statiky metodou ‚mastap‘.

,,Při ní se měřením kontroluje založení stožáru, možnost jeho deformace ve dvířkách a následně i jeho přetížení. Tato metoda umožňuje definovat stav stožárů a podle něj je rozdělit do pěti kategorií,“ popisuje vedoucí Odboru veřejného osvětlení a dispečinku TSB Dušan Piják.


První kategorie značí, že stožár je v pořádku a další měření může proběhnout až za osm let. U stožárů v druhé kategorii měření odhalilo drobné vady, ale i u nich lze další kontrolu provést za osm let. Středně poškozené stožáry spadají do třetí kategorie, přičemž další kontrola je prováděna za čtyři roky, případně je nutné je sledovat a zkontrolovat za rok.

Stožáry v horším stavu pak spadají do čtvrté kategorie s kontrolou za půl roku až rok. Pátá kategorie značí nutnost výměny.


(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: TSB)