Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Studna z 19. století připomene průmyslovou přeměnu Komárova

Studna z 19. století připomene průmyslovou přeměnu Komárova

Standardní výkopové práce přinášejí často překvapení, na to jsou v Brně již zvyklí. Po objevu osady Kamenný mlýn při průzkumu stavby VMO Žabovřeská našli stavbaři historickou studnu.

Objevená studna v Brně.
19. června 2021 - 11:00

A to na Svatopetrské 18 v Komárově při práci na stavbě „Tramvaj Plotní“. Ta zůstane odkryta a zakomponována do okolí.

Historická studna kruhového tvaru o průměru 3 m je 7,5 m hluboká a kromě vody stále obsahuje staré traverzy, které držely systém na čerpání vody. Původně byla překryta železobetonovým poklopem, který dělníci nalezli, čímž odhalili další kousek brněnské historie.

Studna zůstane odkryta a začlení se do okolního prostoru jako připomínka nedávné historie. Část nad terénem bude vyvedena na úroveň stoleté vody z roku 1845 a pojatá jako výtvarné dílo s vnitřním nasvícením.

Ústí studny zhotoví umělecký kovář Pavel Tasovský a bude připomínat povodí tří řek (Svratka, Svitava a Ponávka), které se územím prolínají.  Dějiny místa i samotného vodního zdroje pak lidem přiblíží informační tabule.


Komárov byl v 19. století pulzující předměstskou obcí Brna, ve které průmysl přebíral prim nad zemědělstvím. Vznikalo mnoho nových továren zabývajících se například chemickou výrobou, ta produkovala přípravky pro brněnské vlnařství a textilní výrobou.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: mmb)