Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Vítězný návrh čtvrti Chytré Líchy počítá se zónou bez aut

Vítězný návrh čtvrti Chytré Líchy počítá se zónou bez aut

Výběrového řízení na nejlepší urbanisticko-architektonickou studii čtvrti Chytré Líchy v Židlochovicích se účastnilo pět předních tuzemských architektonických kanceláří. Komise označila jako nejvhodnější návrh kanceláře Pelčák a partner architekti.

Vizualizace čtvrti Chytré Líchy.
15. května 2021 - 11:00

Návrh mimo jiné počítá s výrazně omezeným vjezdem aut do čtvrti, vozy by namísto toho měly parkovat na okrajích lokality. Celý projekt je podle starosty Jana Vituly maximálně participativní. Se svými připomínkami by se na něm měli podílet i obyvatelé Židlochovic. Vítězná kancelář by pak měla nejdůležitější aspekty do svého návrhu zanést.


Možnost pružně upravovat návrh na základě připomínek obyvatel Židlochovic byla podle Vituly jedním z hlavních důvodů, proč tato koncepce zvítězila. Podle architekta města Židlochovice Pavla Jury zároveň návrh jako jediný z návrhů nevyžaduje zásadní změnu územního plánu z důvodů výstavby bytových domů.

Vítězný návrh pak pracuje i se socializačními prvky, které umisťuje na okraji celé čtvrti, aby je mohli využívat i stávající obyvatelé. Počítá konkrétně s komunitním hubem, fitparkem, coworkingovými prostory, dětským hřištěm, sdílenými dílnami či komunitními zahrádkami.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: Město Židlochovice)