Svátek má: Pankrác

Zprávy

Velikost textu:

Celý svět není na straně Ukrajiny, jak si Zelenský a spol. myslí

Celý svět není na straně Ukrajiny, jak si Zelenský  a spol. myslí

<< VIDEO >> Ukrajina je přesvědčena, že v konfliktu s Ruskem je na její straně celý svět. Po několika nedávných prohlášeních mezinárodních partnerů Ukrajiny to však již není tak zřejmé.

Olesja Medvěděvová
16. dubna 2021 - 11:04

Ve svém pravidelném videoblogu „Jasno“ na ukrajinském webu Strana.ua provedla Olesja Medvěděvová takovou malou inventuru „podpory“ Ukrajiny.

Například 15. dubna turecký ministr zahraničí, kam nedávno cestoval Vladimir Zelenskij a kde získal u prezidenta Erdogana další záruky podpory pro Ukrajinu, najednou oznámil, že Ankara se při konfrontaci mezi Kyjevem a Moskvou nepostaví ani na jednu stranu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas  uvedl, že nevidí důvod k zastavení výstavby plynovodu Nord Stream-2.

Americké válečné lodě nevplují do Černého moře, jak bylo avizováno, USA ústně potvrdily, že akci ruší.


Rusko jednoznačně vzkázalo Turecku, že pokud dodá drony na Ukrajinu, tak ruští turisté nepřijedou do Turecka a zastavilo lety do Turecka, zatím do 1.června, oficiálně kvůli koronaviru. Připomeňme, že v Turecku bývá na dovolené minimálně 20% Rusů ze všech turistů.

Francouzský ministr zahraničních věcí řekl v rozhovoru pro izraelskou rozhlasovou stanici, že návštěva Zelenského v Paříži není brána jako signál pro budoucí vstup Ukrajiny do EU

Stav reforem na Ukrajině není uspokojivý kromě jiných představitelů to uvedla v nedávném videorozhovoru s Emmanuelem Macronem a Vladimirem Putinem Angela Merkelová

Zelenskij pozval von der Leyenovou na oslavy 30.výročí nezávislosti Ukrajiny a založení Krymské platformy a vyjádření podpory svrchovanosti Ukrajiny nad Krymem: von der Leyenová nepřijede má „nabitý“ kalendář.

Moskva varovala, že účast v Krymské platformě je zasahování do vnitřních záležitostí Ruska, takže například Erdogan raději dorazí (možná) do Kyjeva až v srpnu, aby se nedostal do konfliktu Ruskem

Svět mezitím nadále aktivně diskutuje o pravděpodobném bezprostředním setkání Joea Bidena a Vladimira Putina , na kterém bude s největší pravděpodobností dotčeno i téma Ukrajiny.

Bílý dům trvá na tom, že schůze proběhne navzdory dalším protiruským sankcím uvaleným Spojenými státy .

Moskva zatím nepotvrdila žádný termín.


(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)