Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Podivná informace o „Novičoku“ v láhvi vody, kterou pil Navalnyj

Podivná informace o „Novičoku“ v láhvi vody, kterou pil Navalnyj

Láhev vody, kterou byl údajně otráven Alexej Navalnyj, nemusí pocházet z Tomska, řekl RIA Novosti jeden z vývojářů nervově-paralytické bojové látky „Novičok“ Leonid Rink.

Alexej Navalnyj, ruský opozičník
17. září 2020 - 12:19

Předtím se na oficiálním účtu aktivisty na Instagramu objevilo prohlášení, že na lahvi z hotelového pokoje v hotelu Xander  v Tomsku byl nalezen „Novičok“. Právě touto lahví vody měl být Navalnyj otráven.

„Pokud vezmeme v úvahu, že všechny lahve jsou stejné, pak je to mrtvý důkaz. Nemůžeme se na to podívat, ale oni to mají. Všechny lahve jsou stejné a nelze dokázat, že se jedná přesně o tu láhev, což znamená, že tuto láhev lze připravit kdekoli na světě,“ komentoval zprávu Rink.

Nasazení jedu na láhev by vedlo nejen k smrti Navalného, ale i všech, kteří se jí bez ochrany dotkli, zdůraznil.


Omsku byl 20. srpna hospitalizován zakladatel protikorupční nadace Alexej Navalnyj poté, co v letadle onemocněl. Ruští lékaři u něj diagnostikovali metabolickou poruchu, která způsobila prudký pokles hladiny cukru v krvi. Zatím není jasné, co to způsobilo, ale v Navalného krvi a moči nebyly nalezeny žádné jedy. Později byl převezen do Německa, jehož úřady o několik dní později oznámily, že Rus byl otráven látkou ze skupiny vojenských látek „Novičok“.

Moskva zaslala žádost o podrobnější informace o výsledcích analýz z berlínské laboratoře, ale ta nereagovala.

Zároveň je známo, že německá zpravodajská služba BND měla přístup k „Novičoku“ od 90. let. Kromě toho ji studovalo asi 20 západních zemí, včetně Velké Británie, USA, Švédska a České republiky. Rusko v souladu s prezidentským výnosem z roku 1992 zastavilo vývoj v oblasti chemických zbraní a v roce 2017 zničilo veškeré dostupné zásoby těchto látek, což potvrdila OPCW.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)