Svátek má:
Stanislav
Regiony
Brněnské tramvaje Vario procházejí generální opravou
Dopravní podnik města Brna zahájil rozsáhlý program renovací tramvají typu Vario. První z modernizovaných vozů už vyjel na zkušební jízdy. Tramvaje, které mají v provozu najeto okolo milionu kilometrů, postupně získají nové komponenty, nový lak i klimatizaci.
Opravená tramvaj
23. března 2026 - 11:00
„Tramvaje typu Vario mají v provozu najeto okolo milionu kilometrů. Cílem generálních oprav je prodloužit jejich životnost o dalších minimálně patnáct let. Jedná se o moderní a spolehlivé nízkopodlažní vozy, které se těší velké oblibě jak u cestujících, tak z provozního hlediska. Aby byly pro cestující ještě komfortnější, získají kromě nových komponent i celovozovou klimatizaci,“ sdělil Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.
DPMB provozuje celkem 64 vozů tohoto typu – 32 dlouhých LF2 a 32 krátkých LF. Cestující se s nimi v soupravách setkávají nejčastěji na linkách číslo 1 a 12, kde dopravce nasazuje vysokokapacitní soupravy. U prvního zrenovovaného vozu ev. č. 1551 nyní pracovníci DPMB při zkušebních jízdách prověřují funkčnost všech systémů. Do provozu s cestujícími vyjede přibližně za měsíc, a to v soupravě s právě dokončovaným vozem ev. č. 1596.
„Na letošní rok máme v ústředních dílnách v plánu generální opravy dalších čtyř vozů – dvou krátkých a dvou delších. Renovace jednoho vozu zabere přibližně osm měsíců,“ doplnil Havránek.
Náklady na renovaci jednoho vozu Vario jsou přibližně 10,5 milionu Kč.
Jihomoravskénovinky.cz informovala Mgr. Hana Tomaštíková, tisková mluvčí DPMB, a.s.
(jv,jihomoravskenovinky.cz,foto:dpmb)



















