Svátek má: Robin

Komentáře

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

Vyplývají z nich velká očekávání, pokud jde o vývoj poptávky v průmyslu i ve stavebnictví, ale také silná inflační očekávání. Právě vyhlídky na zvyšování cen jsou nejsilnější od roku 2003 (starší srovnatelná data nejsou k dispozici) jak v průmyslu, tak ve stavebnictví. Součástí lednového průzkumu bylo i hodnocení překážek, které v současné době nejvíce brání dalšímu růstu každého z odvětví. V průmyslu nepřekvapivě vede s výrazným náskokem nedostatek materiálu, respektive výrobních vstupů, ve stavebnictví zase chybějící pracovníci a ve službách slabá poptávka.Zatímco důvěra podnikatelů v prvním měsíci roku výrazně vzrostla, v případě spotřebitelů se téměř nezměnila. Domácnosti se dál ve zvýšené míře obávají zhoršení celkové ekonomické situace i své vlastní finanční. Ochota k realizaci větších nákupů sice narůstá, avšak v tuto chvíli je spotřebitelé považují spíše ještě za nevýhodné, navzdory přetrvávajícím vysokým inflačním očekáváním. Působí to dokonce trochu paradoxně, protože lidé počítají s vysokou inflací, nicméně skoro jako by doufali, že jimi požadované zboží časem zlevní. Ale to je samozřejmě jen jedna z možných interpretací. V tuto chvíli je evidentní, že opatrnost pramení především z obav z rostoucích nákladů na bydlení. Dokud nebude zcela jasné, jak moc zasáhnou do hospodaření jednotlivých rodin, to té doby bude panovat zvýšená míra opatrnosti.

Výsledek lednového průzkumu nálad v české ekonomice vyznívá mírně optimisticky. Sice naznačuje další zdražování ve výrobě, avšak současně potvrzuje pozitivní vyhlídky poptávky nejvýznamnějších odvětví. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že jsou to minimálně z části adaptivní očekávání. Po včerejších tuzemských podnikatelských náladách nás dnes čekají ty německé reprezentované indexy Ifo.

Petr DufekPůjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?