Svátek má: Ingrid

Komentáře

Výrobní inflace stále nezpomaluje

Ani listopad nepřinesl zklidnění tuzemské výrobní inflace. Vysoké ceny surovin, energií i mezinárodní dopravy tlačí zejména ceny v průmyslu stále nahoru.

Jen za poslední měsíc se ceny v tomto největším odvětví zvýšily o 1,2 % a meziročně byly vyšší už o 13,5 % (přímo ve zpracovatelském průmyslu o 15,4 %). Při pohledu na vývoj v jednotlivých oborech asi nikoho nepřekvapí, že se vše primárně točí kolem kovů, ropy, chemie a dřeva. Zde je jasně vidět vliv vysokých cen komodit na trhu, který se následně ve stále větší míře promítá i do cen, za které výrobci prodávají své výrobky dál. V listopadu se ovšem v průmyslových cenách začaly projevovat třeba i ceny elektrické energie, která sice už několik měsíců prudce zdražuje, avšak v inflaci zatím moc vidět nebyla. Samozřejmě je třeba dodat, že je zde část nezajištěných výrobců, kteří platí spotové ceny, a za elektřinu si už nějaký čas připlácejí.

Spotřebitele nepotěší ani aktuální čísla z potravinářského průmyslu a vlastně ani ze zemědělství. V zemědělství totiž pokračuje velmi rychlý růst cen základních komodit, který se začíná projevovat i ve zdražování produkce zpracovatelů. Zatím jde v tomto případě jen o necelá čtyři procenta, avšak poté, co výrobci zohlednění ve svých cenících drahé energie, tlak na růst cen potravin ještě zesílí.Příznivé zprávy nepřicházejí ani ze stavebnictví, kde pokračovalo zdražování stavebních prací i stavebních materiálů. V prvním případě jsou ceny vyšší už o téměř osm procent, v případě materiálu dokonce o více než 17 %. Samozřejmě jde o průměry, takže u jednotlivých typů prací a materiálů jsou cenové pohyby rozdílné. Na přelomu roku lze navíc očekávat, že část prozatím vyčkávajících firem přijde s novými ceníky a poté růst cen ve stavebnictví – včetně nejdůležitějších stavebních materiálů – dál zrychlí.

Celkově dávají zprávy o vývoji cen výrobců jasnou zprávu, že inflační tlaky v české ekonomice ještě nepolevují. A bohužel při pohledu na komoditní či energetické trhy není zatím vidět ani náznak obratu ani v zahraničí, odkud inflace do české ekonomiky primárně přichází. Proto lze i nadále počítat se zvyšováním výrobní a následně i spotřebitelské inflace, avšak o tom, kam až tato inflace vstoupá, lze v tuto chvíli spíše jen spekulovat.

Petr Dufek

Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?